Thu, 9 May
Manolo Santana - Quarterfinals
(3) Simona Halep ROU   7 7
(9) Ashleigh Barty AUS   5 5
Winner: S. HALEP Time : 01:31:50
Manolo Santana - 3rd round
(1) Novak Djokovic SRB   6 7
Jeremy Chardy FRA   1 62
Winner: N. DJOKOVIC Time : 01:25:18
Manolo Santana - 3rd round
(4) Roger Federer SUI   6 4 7
(15) Gael Monfils FRA   0 6 63
Winner: R. FEDERER Time : 02:00:55
Manolo Santana - 3rd round
Frances Tiafoe USA   3 4
(2) Rafael Nadal ESP   6 6
Winner: R. NADAL Time : 01:32:56
Manolo Santana - Quarterfinals
(7) Kiki Bertens NED   6 6
(2) Petra Kvitova CZE   2 3
Winner: K. BERTENS Time : 01:19:32
Arantxa Sanchez - 3rd round
(9) Marin Cilic CRO   4 6 6
Laslo Djere SRB   6 3 2
Winner: M. CILIC Time : 02:09:26
Arantxa Sanchez - Quarterfinals
(1) Naomi Osaka JPN   6 2 5
Belinda Bencic SUI   3 6 7
Winner: B. BENCIC Time : 02:11:18
Arantxa Sanchez - Quarterfinals
(8) Sloane Stephens USA   6 6
Petra Martic CRO   4 3
Winner: S. STEPHENS Time : 01:19:39
Arantxa Sanchez - 3rd round
Hubert Hurkacz POL   6 4 4
(3) Alexander Zverev GER   3 6 6
Winner: A. ZVEREV Time : 02:09:51
Arantxa Sanchez - Quarterfinals
(3) Jamie Murray GBR
Bruno Soares BRA
  2 64
Wesley Koolhof NED
Stefanos Tsitsipas GRE
  6 7
Winners: KOOLHOF / TSITSIPAS Time : 01:16:26
Stadium 3 - 2nd round
WC Roberto Carballes Baena ESP
Jaume Munar ESP
  65 5
Marcelo Demoliner BRA
Daniil Medvedev RUS
  7 7
Winners: DEMOLINER / MEDVEDEV Time : 01:46:20
Stadium 3 - 3rd round
(10) Fabio Fognini ITA   4 5
(5) Dominic Thiem AUT   6 7
Winner: D. THIEM Time : 01:29:30
Stadium 3 - 3rd round
(6) Kei Nishikori JPN   3 63
Stan Wawrinka SUI   6 7
Winner: S. WAWRINKA Time : 01:35:36
Stadium 3 - 3rd round
(8) Stefanos Tsitsipas GRE   6 6
Fernando Verdasco ESP   3 4
Winner: S. TSITSIPAS Time : 01:27:48
Court 4 - Quarterfinals
Guido Pella ARG
Joao Sousa POR
  6 6
(2) Lukasz Kubot POL
Marcelo Melo BRA
  2 2
Winners: PELLA / SOUSA Time : 00:58:51
Court 4 - Quarterfinals
(6) Oliver Marach AUT
Mate Pavic CRO
  6 3 7
Diego Schwartzman ARG
Dominic Thiem AUT
  2 6 10
Winners: SCHWARTZMAN / THIEM Time : 01:23:29
Court 5 - Quarterfinals
Irina Maria Bara ROU
Mihaela Buzarnescu ROU
  0 3
WC Jelena Ostapenko LAT
Vera Zvonareva RUS
  6 6
Winners: OSTAPENKO / ZVONAREVA Time : 00:59:14
Court 5 - Quarterfinals
(8) Anna-Lena Groenefeld GER
Demi Schuurs NED
  4 3
Veronika Kudermetova RUS
Galina Voskoboeva KAZ
  6 6
Winners: KUDERMETOVA / VOSKOBOEVA Time : 00:58:19
Court 5 - Quarterfinals
(1) Barbora Krejcikova CZE
Katerina Siniakova CZE
  6 67 7
(6) Gabriela Dabrowski CAN
Yi-Fan Xu CHN
  3 7 10
Winners: DABROWSKI / XU Time : 01:28:24
Court 5 - Quarterfinals
(5) Su-Wei Hsieh TPE
Barbora Strycova CZE
  6 6
(3) Samantha Stosur AUS
Shuai Zhang CHN
  2 4
Winners: HSIEH / STRYCOVA Time : 01:03:30
Court 5 - 1st round
Alejandro Manzanera Pertusa ESP   7 6
Pelayo Rodriguez Garcia ESP   5 3
Winner: A. MANZANERA PERTUSA Time : 01:30:09
Court 6 - Quarterfinals
Ariana Geerlings Martinez ESP   6 6
Andrea Burguete Beltran ESP   4 0
Winner: A. GEERLINGS MARTINEZ Time : 01:26:39
Court 7 - 1st round
Daniel Martinez Siurana ESP   5 64
Miguel Perez Peña ESP   7 7
Winner: M. PEREZ PEÑA Time : 02:16:40
Court 7 - 1st round
(1) Daniel Rincon Yagüe ESP   1 3
Oscar Pinto Sansano ESP   6 6
Winner: O. PINTO SANSANO Time : 01:14:15
Court 7 - 1st round
Pedro De La Riva Bueno ESP   2 5
(2) Daniel Matheu Baldor ESP   6 7
Winner: D. MATHEU BALDOR Time : 01:39:21
Court 7 - 1st round
(3) Daniel Sancho Arbizu ESP   6 6
Jules Matossian ESP   2 1
Winner: D. SANCHO ARBIZU Time : 01:03:27
Court 7 - Quarterfinals
Carolina Gomez Alonso ESP   6 3 3
Maria Barlanga Bandera ESP   0 6 6
Winner: M. BARLANGA BANDERA Time : 02:05:27
Court 14 - 1st round
Daniel Merida Aguilar ESP   6 6
Francisco Gal Ollero ESP   0 2
Winner: D. MERIDA AGUILAR Time : 00:55:07
Court 14 - 1st round
Alex Padro Parra ESP   5 6 6
(4) Gerard Planelles Ripoll ESP   7 3 4
Winner: A. PADRO PARRA Time : 02:32:29
Court 14 - 1st round
Juan Jose Rodriguez Garceran ESP   5 2
Alejandro Correa Linares ESP   7 6
Winner: A. CORREA LINARES Time : 01:32:39
Court 14 - Quarterfinals
(1) Carmen Gallardo Guevara ESP   4 0
Alanna Di Francesco ESP   6 6
Winner: A. DI FRANCESCO Time : 01:09:04
Court 14 - Quarterfinals
Victoria Jimenez Kasintseva AND   7 7
(3) Lucia Linares Domingo ESP   5 5
Winner: V. JIMENEZ KASINTSEVA Time : 02:06:49